Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Limon kabuğunun faydaları, Limon, kanser hücrelerini öldüren mucizeye mahsustur. Kemoterapiden 10,000 kat daha güçlü!!!bildiğimiz gibi limon ağacı, limon ve yeşil limon gibi çeşitleriyle önemi bilinir. Bu meyveyi farklı bir şekilde yiyebiliriz: posasını yiyebilir, suyunu sıkıp içebiliriz, içecekler hazırlayabilir, şerbetleri ve tatlıları yapabiliriz. Birçok faydasıyla tanınır, ama en ilginç olanı ise tümör ve kistler üzerindeki büyük etkidir. Bu meyve her tür kanser tipine karşı kanıtlanmış bir ilaçtır. Bazıları kanserin her türlü şekline karşı çok fazla yararlı olduğunu söylerler. Bakteri enfeksiyonları ve mantarlara karşı anti mikro bal spektrum olduğu, kurt ve parazitlerin üzerinde karşı etkin olduğu söyleniyor. Yüksek tansiyonu dengeliyor. Bunlar dışında sinir ve stres bozukluklarına iyi gelen bir meyve türüdür bu bilginin alındığı kaynak gerçekten doğrulayıcı dır: büyük ülkelerin üreticilerinden gelişmiş olan en büyük ilaç sektöründen alınmıştır. 1970'ten beri 21'den fazla farklı laboratuvar test edilen ve sonuç olarak limon ekstresinin 12 kanser tipinde zararlı ve kötü huylu kanser hücreleri yok ettiği ortaya bu kanserler içinde kolon, göğüs, prostat, akciğer ve pankreas kanserleri de bulunuyor. Kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmada limon ağacı bileşenlerinin köklerinde bulunur. Daha da şaşkınlık verici olan; limon ekstreleri yapılmış olan bu terapi sadece çirkin ve kötü huylu kanser hücrelerini yok ediyor ve sağlıklı hücrelere hiçbir etkisi bulunmuyor. Limon Kanser Düşmanı Şeker ve şekerden yapılmış gıdalar, kanserin tetiklenmesine ve kanserli hücrenin beslenmesine neden olduğu söyleniliyor. Şimdi size faydalarını söyleyelim.


Kolesterolü Düşürür

Limon kabuğu bedenimizde kolesterolü düşürdüğü için kalp sağlığımız için faydalıdır. Önemli miktarda potasyum içerdiğinden dolayı vücudumuza iyi gelmektedir. İçeriğindeki C ve P vitaminleri kirlenmiş kan damarlarını temizler, şeker hastalığında kaynaklanan kalp hastalıklarına ve önemli olan diğer kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinir.

Kanserle Savaşır

Vücudumuzda üretilen aynı zamanda bazı meyve sebzelerde bulunan antioksidanlardır. Yaşlılığa karşı en etkin savaşçı olarak bilinmektedir. Limon kabuğu içeriğinde çok fazla flavonoid barındırdığı için kanserli hücrelerin fazlalaşmasını önler. İşte bu yüzden limon kabuğu yemek özellikle, meme ve kolon kanserini ve birçok önleyici etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Kemikleri Güçlendirir

Sağlıklı ve kuvvetli kemiklere sahip olmasını sağlayan yeterli miktarda kalsiyum almakla olur. Limon kabuğu ise kemik sağlığımızda önemli model olmaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir ve Sindirimi Kolaylaştırır

Limon kabuğu C vitaminiyle birlikte bedenimizde hastalıklarla mücadelelerinde gerekli olan diğer vitamin ve bileşenlerden bolca içermektedir. Yani bağışıklık sistemimizin mikroskobik canlılarla savaşmasına yardımcı olur. Buna bağlı olarak boğaz ve bademcik ağrısı ve soğuk algınlığına bağlı grip gibi enfeksiyonlarında iyi gelir. Ayrıca limon kabuğu lifli posalı yapısı sayesinde sindirimi kolaylaştıran ve bağırsaklarımızın daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Ağız Sağlığına İyi Gelir

C Vitamini eksikliği diş eti iltihabı olarak bilinir, diş etlerinde kanama gibi ağız problemlerine yol açmaktadır. Limon kabuğu ise C vitaminin yanı sıra ağız sağlığımızda önemli bir etken olan sitrik asit içerir. Dolayısıyla ağız sağlığımıza bağlı olarak diş etleri ve dişlerimizde oluşabilecek rahatsızlıklara karşı limon kabuğu doğal bir gıdadır.

Serbest Radikalleri Etkisizleştirir

Serbest radikaller hücrelerimizde patolojik reaksiyonlar aşamasında oluşabilen bir elektronunu kaybetmiş moleküllere benzer. Bunlar, vücudumuzun bazı bölgesinde şişmeden bağışıklık sistemi hastalıklarına, yaşlanmaya hatta bazı kanser türlerine kadar pek çok hastalığa sebep olabilirler. Limon kabuğu içeriğindeki C vitamini sayesinde serbest radikalleri etkisizleştirir, böylece bu hastalıkları engelleyebilir. C vitamini aynı zamanda sağlıklı kan dolaşımı içinde gerekli olduğundan limon kabuğu tüketimi kanın dolaşımında sağlığında da önemli rol modelidir.

Cilt Hastalıklarını Giderir

Serbest radikallerin yaşlanmaya yol açtığını belirtilmişti. Limon kabuğu içeriğinde bulunan sitrik asit ve C vitamini ile kirli kan damarlarını kan damarlarının temizlenmesine yardımcı olduğunu biliyoruz. Böylece siyah leke ve akneler azalabilir. Bunun yanında cilt hücrelerimizin temizlenmesine yardımcı olduğundan daha sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmamızı sağlamıştır. Limon kabuğu yemek cilt hastalıklarının oluşmasını engellemiştir. O yüzden limon kabuğunun faydalarını size belirtik.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Hulusi

01 Haziran 2024 Cumartesi

Limon kabuğu ve portakal kabuğu çok fayddalı olduğunu kabuklarının kokusundan ve tadından bile belli etmektedir. Sanki bir ilaç gibi tad veriyor. Bu nedenle bende kullanmaya başlıycam ama bu bitkileri nasıl kullanmam gerekiyor. Yanlış kulanıp fayda göremezsem zaman kaybetmiş olucam.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Limon ve portakal kabuklarının faydalarından yararlanmak için çeşitli yöntemler kullanabilirsin. Öncelikle kabukları iyice yıkayıp kuruttuktan sonra rendeleyerek yemeklere ve tatlılara ekleyebilirsin. Ayrıca kabukları kaynatarak çay yapabilir veya suyunu sıkarak içeceklerine ekleyebilirsin. Bu yöntemlerle doğal ve sağlıklı bir şekilde faydalarından yararlanabilirsin.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kaplumbağa Kabuğu Çeşitleri

Kaplumbağa Kabuğu Çeşitleri

Haber Bülteni