Ananas Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
08 Temmuz 2024

Ananas Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ananas Kabuğunun Özellikleri

Ananas kabuğu, sıcak iklimlerde yetişen iri boyutta, hoş kokulu bir meyvenin dış kısmıdır. Taze olarak tüketilen bu tropikal meyvenin kabuğu kalın yapılı olup, yeşil tonlarında renge sahiptir. Ananas kabuğu, çam ağaçlarının kozalak kısımlarına benzer. Ananas yetiştiriciliğinde dünya genelinde Brezilya ilk sıralarda yer almaktadır.

Ananas Kabuğunun Besin Değerleri ve Faydaları

Ananas kabuğu, içerdiği vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Ananas meyvesini tüketen birçok kişi, kabuğunun sağladığı faydaları bilmemekte ve genellikle çöpe atmaktadır. Ancak, ananas kabuğu ile pek çok sağlık problemiyle mücadele edilebilir. Bunlar arasında:

  • Parazitlerle mücadele
  • Ödemin azaltılması
  • Kabızlığın giderilmesi
  • İltihaplanmanın önlenmesi

Organik bir meyve olduğu için ananas kabukları taze olarak da tüketilebilir. Doğal haliyle tüketilebildiği gibi haşlanarak da yenilebilir.

Ananas Kabuğunun Sağlık Yönünden Faydaları

Ananas kabuğu, bağırsaklarda oluşan parazitlerin atılmasını sağlar ve sindirim sistemini kolaylaştırır. Kabızlığı giderir ve hemoroid sorununa iyi gelir. Mikrobik florayı koruyucu etkiye sahiptir ve doğal bir iltihap önleyicidir. Ameliyat sonrası oluşan yaraların iyileşmesini hızlandırır ve kansere karşı koruma görevi üstlenir. Kan dolaşımını hızlandırarak pıhtılaşma sorununu ortadan kaldırır. Selülitlerle mücadeleye ve fazla kiloların verilmesine yardımcı olur. Mükemmel derecede iyi bir idrar söktürücüdür ve vücutta biriken fazla sıvıların atılmasına yardımcı olur. Kanı etkili bir şekilde temizler.

Ananas kabukları, çeşitli kozmetik ürünlerinde de kullanılır. Birçok krem ve losyon firması, hoş kokulu cilt bakım ürünleri içerisinde ananas kabuklarını tercih etmektedir.

Ananas Kabuğu İçeceği

Ananas kabuğu, içerdiği sağlıklı besin değerlerinden ötürü oldukça faydalıdır. Ananas meyvesinin kabuğundan çok faydalı içecekler yapmak mümkündür. Bunun için gerekli malzemeler sadece ananas kabukları ve sudur.

Ananas Kabuğu İçeceği Nasıl Yapılır?

Bir adet ananas kabuğu, iyice yıkandıktan sonra meyvesinden bıçak ile ayrılır ve küçük parçalar halinde doğranır. Doğranan ananas kabukları bir kap içerisine alınarak üzerine yarım litre su eklenir ve kaynatılır. Kapak kapatılırsa daha iyi etki sağlanabilir. Kaynama aşamasına geldikten sonra dinlendirilerek sıcak veya soğuk bir şekilde tüketilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Mandalina Kabuğunun Faydaları?

Mandalina Kabuğunun Faydaları?

Güncel

Limon Kabuğu Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Limon Kabuğu Reçeli Tarifi ve Malzemeleri