Kestane Kabuğunun Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kestane Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Kestane Kabuğu, soğuk kış mevsiminin en lezzetli ve yararlı meyveleri arasında önemli bir yere sahip olan kestane, bünyesinde barındırdığı lif sayesinde oldukça sağlıklı bir besindir. Kestane doyurucu özelliğinin yanı sıra insan sağlığına faydalı birçok besin değerleri içermektedir. Özellikle vitamin ve mineral bakımından bir hayli zengin olan kestane, farklı kabuklu yemişlere oranla mineral ve vitaminler açısından da çok daha üstündür. Kestanenin yanı sıra kabuğunun da insan sağlığına birçok şifa ve yarar sağlayan özellikleri olduğu da bilinmektedir. Kestane kabuğunu elde etmek için kestane haşlandıktan sonra kabukları kolaylıkla soyulabilmektedir. Kestane kabuğundan faydalanmak için soyulan kabukların haşlanması ile elde edilecek kestane kabuğu suyu içilerek kullanılması halinde kestane kabuğundan faydalanılmaktadır. Bu şifalı faydalardan bazılarını ise şöyle sıralayabiliriz. Ancak kestane kabuğunun faydalarına geçmeden önce kestane kabuğunun en kısa yoldan nasıl soyulacağını da şöyle belirtelim. Kestane kabuğunu soymak için, pek çok farklı yöntem bilinmektedir. Genellikle kestaneyi suyun içinde kaynattıktan sonra kabuğunu soymak kestane kabuğunun içeriğinde barındırdığı bazı mineral ve vitaminlerin kaybına neden olmasından dolayı tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Bu yüzden kayıplara neden olmamak için evlerde öncelikle kestane iyice yıkandıktan sonra bir bıçak yardımıyla kestane üzerine çizikler atılmalıdır. Ardından çizilen kestaneler teflon bir tava içerisine 4-5 çorba kaşığı sıvı yağ ile ısıtılarak kestaneler tavaya alınarak karıştırılmalıdır ve 5-10 dakika kadar yine karıştırılarak kavrulmalıdır. Daha sonra kavrulan kestaneler soğuk suya atılan kestanelerin kabukları kolaylıkla soyulmaktadır.


Kestane Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

  • Kestane kabuğunun yaklaşık olarak 100 gramında bol miktarda C vitamini mevcuttur. Ayrıca kestane meyvesinde olduğu gibi protein, sodyum, şeker ve potasyum da içermesinden dolayı insan sağlığı için oldukça faydalar sağlamaktadır.
  • Kestane kabuğu kas sistemi üzerinde organizmanın ihtiyacı olan su seviyesini dengelemesinin yanı sıra, kansızlığa iyi gelirken kan dolaşımını hızlandırmasından dolayı meydana gelebilecek varisleri de önlemektedir.
  • Kış aylarında sıklıkla tüketilen kestanenin kabuğunun haşlanması ile elde edilecek suyun tüketilmesi halinde fiziksel ve beyinsel olarak gelişen yorgunluk ve halsizliğe karşı çok iyi sonuçlar vermektedir.
  • Kestane kabuğu haşlandıktan sonra püre şekline getirilip, süzme balla birlikte karıştırılarak elde edilen karışım iştahsız çocuklara yedirilerek iştah açtığı bilinmektedir.
  • Kestane kabuğundan haşlanarak temin edilen suyun yüksek ateş üzerinde büyük ölçüde düşürücü niteliklere sahiptir.
  • Ayrıca kestane kabuğu saç sağlığı ve saç bakımı içinde büyük faydalar sağlamaktadır. Bu nedenle saçların daha canlı ve parlak olması adına, yaklaşık olarak 100 gram kadar kestane kabuğunu uygun bir tencereye alarak üzerini aşıncaya kadar su ilave ederek kaynatıldıktan sonra ılımaya bırakılır. Ilıyan kestane kabuğu suyu ile saçlar yıkanarak 1 saat saat kadar bekletildikten sonra saçlar normal su yardımıyla durulanır. Bu uygulama sayesinde saçlar saçların çok daha sağlıklı parlak görünüm almasına yardımcı olacaktır.

Kestane Kabuğu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mandalina Kabuğunun Faydaları?

Mandalina Kabuğunun Faydaları?

Haber Bülteni

Güncel

Portakal Kabuğu Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Portakal Kabuğu Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Elma Kabuğunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Elma Kabuğunun Cilde Faydaları Nelerdir?