Muz Kabuğu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
11 Temmuz 2024

Muz Kabuğu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Muz Kabuğu; Muz meyvesini sarıp sarmalayan ve doğal bir şekilde organik yapıda yer alan bir kabuktur. Muz meyvesi yenilmesinin ardından, nerede ise bütün insanlar, muz kabuğunu çöpe atmaktadır. Fakat, kendisi kadar kabuğu da fazla şifalı olan bu meyveden, içinde bulunan vitaminlerin dahili olarak alınması sonrasında, kabuğundan da farklı biçimlerde yararlanılabilir. Ayakkabı temizlemekten, yüz maskelerine kadar, değişik maksatlar ile muz kabuğu kullanılabilmektedir.

Muz kabuğunun genel yararları, muz kabuğu, bir masaj aleti şeklinde de kullanılabilmektedir. Muz kabuğu aracılığı ile diz ve bacaklar ovulur. Özellikle kemik ağrıları bulunan kişiler, bu yola başvurabilmektedirler. İlginç olan bir özellik olarak, muz kabuğu harika bir ayakkabı temizleyicisidir. Ayakkabı üstüne sürülen muz kabuğu, ayakkabıyı temizlerken, aynı zamanda ayakkabıya canlılık ve parlaklık da verir. Muz ve kabuğu, dişleri temizlemeye ve beyazlatmaya da yardımcı olmaktadır.

Sinek ve benzeri olan canlıların ısırıkları sebebiyle, insan teni üstünde meydana gelen kaşıntılar, muz kabuğu ile giderilebilmektedir. Uzmanların, kaşınma mevzusunda mesafeli olması, doğrudan ilaçların çok fazla yarar etmemesi, kişileri alternatif ve doğal yollara yöneltmektedir. Sinek ısırığının yer aldığı, kaşınan bölgeye muz kabuğunun sürülmesi, kaşıntıyı yok eder. Ayak altları ve özellikle de topuklarda meydana gelen nasırlar, birçok losyon veya krem kullanılmasına rağmen, tam manası ile geçmemektedir. Muz kabuğu, topuk çevresine sürülmek sureti ile uygulandığı zaman, topuk çevresini rahatlatır ve uzun vadede nasırlar mevzusunda yararı dokunur.

Muz kabuğunun cilt üstündeki yararları, Vücudun farklı yerlerinde yer alan kabarmış olan siğilleri, muz kabuğu sürerek güzel bir şekilde temizlemek, muz kabuğunun bir başka yararını ortaya çıkarmaktadır. Yine düzenli olan aralıklar ile başvurulan bu yol ile uzun zaman geçmeden düzelmeler gözükmektedir. Sivilceli yüzler için muz kabuğu, yararlı ve zahmetsiz olan bir yardımcıdır. Gün bitiminde güzel bir şekilde temizlenen yüz çevresine, yatmadan önce muz kabuğu sürülür. Bu biçimde kalan yüz yıkanmaz ve uykuya geçilir. Sabaha kadar yüze etki eden muz kabuğu ve sürülürken meydana gelen maddeler, sabah ılık su yardımı ile temizlenir. Düzenli bir şekilde bu yol uygulandığı zaman, çok geçmeden sivilceler mevzusunda iyileşmeler gözlemlenebilmektedir.

Yaşın ilerlemesi ile gözüken cilt kırışıklıkları, muz kabuğunun kırışık cilde düzenli bir şekilde uygulaması ile hem düzeltilir hem de kırışıklık ilerlemesini yavaşlatılır. Tarih boyunca muz kabuğunun iç bölgesinin bazı yaralara sürülmesi, farklı kaynaklarca doğrulanmaktadır. Sedef hastalığında da bu yolun kullanıldığı, bir başka bilinen yoldur.

Muzdan cilt maskesinin yapılması, cildin daha güzel ve taze olan bir durum alması için yapılan cilt maskesi, muzun şifasından yararlanılmak amacı ile basit bir biçimde hazırlanır. Öncelikle, bir adet muz tamamen ezilir. Ezilen muzun yer aldığı kaba, bir adet kadar yumurta kırılır ve güzel bir şekilde karıştırılır. Oluşan karışım yüze sürülür ve yaklaşık olarak 15-20 dakika geçtikten sonra yüz tamamen yıkanır. Düzenli olan aralıklar ile bu yolun yapılması, yüzde bulunan farklı lekeleri de azaltacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ümmühan

12 Nisan 2024 Cuma

Yüzümde aşırı terlemeden dolayı sürekli olarak yağlanma meydana geliyor. Yüz çevresinde oluşan sivilceler de bu durumu daha kötü bir hale getiriyor. Böyle bir durum için muz kabuğundan cilt maskesi yapmam etkili olur mu? Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ümmühan hanım,

Yüzdeki aşırı terleme ve yağlanma problemleri gerçekten rahatsız edici olabilir. Muz kabuğu, cilt bakımında zaman zaman kullanılan bir malzeme olmasına rağmen, bu konuda kesin bir çözüm sunmayabilir. Muz kabuğunun içeriğindeki vitamin ve mineraller cildinize faydalı olabilir, ancak yağlanma ve sivilce sorunları için daha etkili çözümler aramak daha doğru olur. Dermatoloğa danışarak size uygun bir cilt bakım rutini oluşturabilirsiniz. Ayrıca, yağsız ve su bazlı ürünler kullanmak da cildinizin yağ dengesini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Nurmelek

Merhaba Sivilceli yüzler için muz kabuğu, yararlı ve zahmetsiz olan bir yardımcıdır. Gün bitiminde güzel bir şekilde temizlenen yüz çevresine, yatmadan önce muz kabuğu sürülür.Bu biçimde kalan yüz yıkanmaz ve uykuya geçilir. Sabaha kadar yüze etki eden muz kabuğu ve sürülürken meydana gelen maddeler, sabah ılık su yardımı ile temizlenir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kaplumbağa Kabuğu Çeşitleri

Kaplumbağa Kabuğu Çeşitleri

Güncel

Kestane Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Kestane Kabuğunun Faydaları Nelerdir?