Ceviz Kabuğu Kürü Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ceviz Kabuğu Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Ceviz kabuğu kürü, ceviz lezzetli tadı ve şifa kaynağı bir besin olmanın yanında kabuğunda da büyük faydalar barındırmaktadır. Ceviz içerdiği omega3 ve 6 yağ asitleri ile tam bir mucize besin olup, aynı zamanda demir, çinko, magnezyum, kalsiyum, fosfor, bakır, selenyum A, C ve B1, B2 ve B6 vitaminlerinde tam bir deposudur. İçeriği bu kadar kıymetli olan bir besinin kabuklarının hiçbir işe yaramaması ise imkânsız. Ceviz kabuğu kürleri çok eski zamanlardan bu yana hastalıkların tedavisi için ilaç niyetine kullanılmıştır. Ceviz kabuğu kürü saç, tırnak ve cilt için inanılmaz zenginlikte bir bakım ürünüdür.


Ceviz kabuğu kürü nasıl yapılır?


Öncelikle ceviz kabuğundan birkaç faklı kür şeklinde fayda sağlamak mümkündür. Bunlardan ilki saçlar için son derece faydalıdır.
  • 20-25 adet cevizin dış kabuğu
  • Ve 1 litre su

Ceviz kabuğu kürü nasıl yapılır?


Bu kür saç dökülmelerinizi engelleyerek saçların, daha sağlıklı canlı ve parlak hale gelmesine yardımcı olur. 1 litre suyun içerisinde 20 dakika kaynatılan ceviz kabuklarından elde ettiğiniz ceviz kabuğu kürü ile saçlarınızı haftada 3-4 kez düzenli bir şekilde yıkarsanız dökülmeleriniz durur ve saçlarınız yeniden kuvvet kazanır. Ceviz kabuğu kürünü saçlarınız için düzenli uyguladığınızda kepeklenme sorununuz varsa bunu da giderir ayrıca saçlarınızdaki beyazlar zaman içinde kaybolur.

Ceviz kabuğu küründen faydalanmanın bir diğer şekli de diş tartarlarına karşı oluşturduğu etkisidir. Diş tartarlarına kaşı ceviz kabuğu kürü.
  • 6 adet ceviz kabuğu
  • Ve 1 bardak içme suyundan oluşur.
Ceviz kabukları ve su 20 dakika kadar kaynatıldıktan sonra elde ettiğiniz su ile dişlerinizi günde 3 kez düzenli olarak fırçalarsanız kısa süre içerisinde düşlerinizde tartardan eser kalmaz.

Hazırlamış olduğunuz ceviz kabuğu kürünü el ve tırnak bakımı içinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ellerinizi bu suyun içinde 10 dakika kadar tutmanız kırılan ve güçsüzleşen tırnaklarınıza yeniden canlılık ve esneklik verecektir.

Ceviz Kabuğu Kürü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni